Facebook Sayfamız Bitki Uzmanı Aytül Temiz’e Sizlerden Gelen Sorular
Merhaba,
İyi günler, size bir sorum olacaktı. Üç gün önce orkide aldık fakat çiçekleri salma ve yavaş yavaş dökülmeye başladı.daha önce hiç çiçek bakmadım neler yapmam gerekiyor nasıl bakım yapmalıyım yardımcı olur musunuz?
Şimdiden teşekkür ederim..
Rumeysa Tepe Öztürk- 26.01. 2016
Merhaba Aytül hanım,
Öncelikle yaptığınız programlarla bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Size yetiştirdiğim kraton bitkisi hakkında bir sorum olacaktı. Kraton çiçeğim yapraklarını dökmeye başladı. Daha sonra düzenli sulamayla filiz vermeye başladı. Üste kalan 7-8 yaprağıda filizlerin güçlenmesi için kestim. Şimdi resimde de görüldüğü gibi alt filizler büyüdü ancak üst kısımdakilerde bir gelişim gözükmüyor. Üst filizleri nasıl güçlendirebilirim? Yeşil yapraklı bitkiler için çiçek çoşturan kullanıyorum. Zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Levent Yıldız- 14.01.2016
Aytül hanım merhaba
2 ay önce kış arkadaşıma söz günümüzde bir kumkuat aldım çok hacimli ve bolca meyveliydi fakat 2 ay içinde hem tüm meyvelerini döktü hemde üstünde 1 tane bile yaprak kalmadı. kız arkadaşımın evi pek güneş almayan bir konumda ve satın alındığı yerde peteğin yakınında iyi olur dedikleri için peteğin yanında kaldığından sanırım çok kötü bir hale geldi. Dün kendisinden aldım ve kendi plastik saksısının üzerinde birde porselen büyük saksısı vardı ondan çıkarınca altında bolca su olduğunu gördüm. Saksının altına az da olsa temas ediyordu. Bu ağaç benim için çok önemli tekrardan tamamen ölmeden toparlamak istiyorum. Ne yapmalıyım rica etsem yardımcı olur musunuz?
Samét Sayan- 13.01.2016
İyi Günler..
Benim size sorum olacaktı.
Ben zirai işlemlere meraklıyımdır. Biraz da okulum icabı Isparta’da okumaktayım gül çeliklemek istiyorum. Bazı videolar izledim ama diğer videolarda hem yaprakları falan temizleyip çelikliyorlardı sizin videonuzda direkt yapraklarıyla hangisi daha saglıklı olur ? Bir de bu içinde bulundugmuz aylarda celıkleme yapılır mı? Tesekkurler
Selim Bostan- 12.14.2015
Atatürk çiçeğini ne kadar sulamamız gerekir az azmi?
TC Fatma Özdem- 12.12.2015
Aytül hanım merhaba, sizi meşgul etmeyeceksem bir konu danışmak istiyorum. Saksıda baktığım begonvilimin toprağında çok sayıda kırkayak benzeri böcek gördüm. dalların uçları ise çürümüş gibi. uçlarda beyaz yumurtalar var. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz lütfen. İnternetten sağlıklı bir bilgi bulamadım. Sağlıcakla…
Mehmet Gucer- 12.10.2015
Aytül hanım bi sorum olacaktı asma fidanıyla ilgili. çelikten köklendirme yöntemiyle 20 ye yakın cabernet cinsi asmalarım vardı. Bunları şubat ayı sonlarına doğru toprağından (naylondan) çıkardım ve suyun içinde 2 gün bekletip bahçeye nemli toprağa dikmiştim. sürgünlerin boyu 10-15 santim civarı. şuan tomurcuklarından yapraklar çıktı hepsinde. şimdi bunlara hayvan gübresi verip sulama yapsam gelişimlerini hızlandırabilirmiyim yoksa zarar mı veririm ?
Onur Kaya- 26.11.2015
Merhaba Onur Bey, öncelikle dikim işlemi nerde yapacaksınız? Yağmur alıyormu şuan yapacağınız yer ve sıcaklık hangi aralıkta seyir ediyor?
Bitki Uzmanı Aytül Temiz
Sorunuza gelince Baharda gübreleme yapmak çok faydalıdır yalnız yanmış hayvan gübresi olması mühim yanmamış olursa yeni çıkacak otlar ile fideleriniz boğulup ölürler.. Size tavsiyem dikim yaparken nemli toprağa köklerin geleceği yere önce gübre atmanız sonrada üzerine atıp çapa ile gübreyi toprağa karıştırmanız. Köklendirme hakkında ve köklendirme sonrası dikim ile ilgili uzmantv dede bolca videom var. Onlarada bir göz atabilirsiniz. Siz bu asamları bir şarap üretimi için mi yetiştiriyorsunuz? O sebeple yağmur ve sıcaklık sordum. Ürün kalitenizi etkileyen unsurlar bunlar.
Evet hocam şaraplık için yetiştiriyorum. Ancak şuan 2. Yılında hepsi. Iki karış sürgün bıraktılar ve bu sene dahada büyüyecekler. Kendi haline mi bıraksam doğal şekilde büyümelerini mi bekleyeyim?
Onur Kaya- 26.11.2015
Gübre takviyesi, kimyasal ve mekanik bakım şarttır eğer şarap için üretecekseniz. Asla kendi haline bırakmayın.
Merhaba , size bir sorum olacak . Ben videonuzu izleyerek küçük bir alana çim ekimi yaptım.Aradan bir gün geçti Karınca sardı. Cim ekimi için hazırladığım toprağa yuva yaptılar oraya tüm tohumları götürüyorlar ne yapmalıyım? ekimi 2 3 gün önce yaptım kasımın bası yani yardımcı olursanız sevinirim.. Teşekkürler .
Ahmet Enes Yetgın-11.09.2015